CSUF Logo

 

ACADEMIC SENATE

 

AGENDA

 

May 29, 2003

 

ELECTORAL MEETING

 

 

 

 

 

 

12:00 Noon - 1:00 P.M.                                                             ACADEMIC SENATE CHAMBERS

 

I.              CALL TO ORDER

 

II.            URGENT BUSINESS

 

III.          ANNOUNCEMENTS

 

IV.         CHAIRS REPORT

 

V.           CONSENT CALENDAR

 

CONFIRMATION OF ALTERNATES FOR CSU ACADEMIC SENATORS

 

For Vince Buck:                                        Jane Hall

For Bill Meyer:                                          Pending

For Barry Pasternack:                               Lee Gilbert

 

NOMINEE TO STANDING COMMITTEES

 

UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE  Terms:  Three 2-year

Nominees:      Richard Wiseman (COMM); Diane Clemens-Knott (CNSM); Heather Battaly (HSS)

Continuing:     John Erickson (CBE); Steve Walk (HDCS); Don Matthewson (HSS);

                     Ernie Solheid (CNSM);

 

GENERAL EDUCATION COMMITTEE  Terms:  Four 2-year

Nominees:      Robert Emry (COMM); Pat Szeszulskli (HDCS); Dorota Huizinga (ECS); John Bock (HSS)

Continuing:     John Koegel (ARTS); Steven Davis (CNSM); Paul Levesque (HSS)

 

GRADUATE EDUCATION COMMITTEE  Terms:  Four 2-year

Nominees:      Katherine Powers (ARTS); Maqsood Chaudhry (ECS); Shari McMahan (HDCS); Susan Jacobsen (HSS)

Continuing:     David DeVries (COMM); Jochen Burgtorf (HSS); Amybeth Cohen (CNSM)

 

PLANNING, RESOURCE, BUDGET COMMITTEE  Terms:  Five 2-year; One 1-year

Nominees:      David Falconer (ECS); Renae Bredin (HSS); James Woodward (At-Lg); Diane Witmer (COMM) 1-yr; Pending (HDCS); Pending (Library)

Continuing:     Susan Hallman (ARTS); Mark Stohs (CBE); Mark Shapiro (CNSM); Wayne Hobson (HSS)

 

NOMINEES TO SEARCH COMMITTEE

 

Director-University Outreach

Nominees:      Martin Bonsangue (CNSM), Reyes Fidalgo (HSS), Chris Renne (HDCS); Juan Sanchez Munoz (HDCS); Sheryl Fontaine (HSS)

 

VI.         ELECTIONS

A.   2003-2004 Executive Committee

         Nominations from the floor for:

     

               1.   Chair                       5.   First Member at Large

               2.   Vice Chair               6.   Second Member at Large

               3.   Secretary                7.   Third Member at Large

               4.   Treasurer

 

 

VII.       UNFINISHED BUSINESS

 

 

VIII.     NEW BUSINESS