ACADEMIC SENATE

 

ELECTORAL MINUTES

 

MAY 26, 2005

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


11:30 A.M. - 1:00 P.M.†††††††††††††††††††††††††† ††††††††††††††††††††††† ††††††††††††††††††††ACADEMIC SENATE CHAMBERS

Members Present: Alva, Arkenberg, Bedell, Buck, Burgtorf, Dabirian, Emry, Fidalgo, Fitch, Fromson, Gass, Gordon, Guerin, Hall, Hassan, Hewitt, Jones, Junn, Kanel, Kantardjieff, Kirtman, Kreiner, Liverpool, Lovell, Matz, Meyer, Michalopoulos, Nanjundappa, Napper, Pasternack, Pierson, Rhoten, Schroeder, Shapiro, Smith, Taylor, and Walicki

 

Absent:Drezner, Hagan, Holland, Kelly, Klassen, Tavakolian and Vogt

 

I.              CALL TO ORDER

Chair Bedell called the meeting to order at 11: 35 a.m.Voice roll call was taken.

 

II.            URGENT BUSINESS

None.

 

III.          ANNOUNCEMENTS

Senator Jones announced massages will be offered starting in the fall and staff will also come to individual offices to provide that service.Cost for massage on campus will be $40 for an hour.

 

IV.         CHAIRíS REPORT

None.

 

V.           CONSENT CALENDAR

M/S/P [Burgtorf/Pasternack] to approve the consent calendar.

 

CONFIRMATION OF ALTERNATES FOR CSU ACADEMIC SENATORS

For Vince Buck:†††††††††††† Jane Hall

For Diana Guerin:††††††††† Joanne Gass

For Barry Pasternack:†††† Bill Meyer

 

NOMINEES TO STANDING COMMITTEES

Curriculum Committee

Nominee:††††††††††††††††† Irene Praitis (HUM)

Confirmed 5/12:††††† John Koegel (ARTS); Tony Fellow (COMM); Susama Barua (ECS); Pat

Szeszulski (HHD); Dipankar Purkayastha (CBE), Chris Renne (EDUC), David Fromson (CNSM); Hilla Israely (HSS)

 

Graduate Education Committee

Nominee:††††††††††† Cynthia King (COMM); Jeff Kuo (ECS); Shari McMahan (HHD); Cheryl Zimmerman (HUM); Pending (ARTS); Pending (CBE)

Continuing:†††††††† Barbara Glaeser (EDUC), Phil Armstrong (CNSM); Jochen Burgtorf (HSS)

 

Academic Standards Committee

Nominee:†††††††† †† Paul Deland (CNSM); Gordon Bakken (HSS); Pending

Continuing:††††† †† Debra Ambrosetti (EDUC), Kristi Kanel (HHD); Eve Himmelheber (ARTS)

 

Extended Education Committee

Nominees:†††††† †† Sandra Perez-Linggi (HSS); Pending; Pending

Continuing:††††† †† Hamid Tavakolian (CBE); Shelly Arsneault (HSS)

 

Faculty Development Center Board

Nominees:††††††††† Mallela Prasada Rao (ECS); Heather McCrea (HSS); Rachel Clemens (Library); †††††† Pending (HHD); Pending (CBE); Pending (NSM)

Continuing:†††††††† Ken Walicki (ARTS); Terry Saenz (COMM); Kristin Stang (EDUC); Juan Carlos Gallego (HSS)

 

Information Technology Committee

Nominees:††††††††† Charles Grieb (ARTS); Thomas Clanin (COMM); Robert Koch (CNSM); William Marelich (HSS); Pending (HSS)

Continuing:††††† †† Marty Bray (EDUC); Dana Loewy (CBE); Collette Davis (Library); Marilyn Stoner (HHD); Demitri Michalopoulos (ECS)

 

VI.         ELECTIONS

2005-2006 Executive Committee

Nominations from the floor for:

1.       Chair

††††††††††† Nominees:††† Jack Bedell

††††††††††† Nominations were closed.Jack Bedell was elected

 

2.      Vice Chair

††††††††††† Nominees:††† Jane Hall

†††††††††††††††††††††††††††††††† Joanne Gass [declined]

††††††††††† Nominations were closed.Jane Hall was elected

 

3.†† Secretary

††††††††††† Nominees:††† Ellen Junn

†††††††††††††††††††††††††††††††† Nancy Fitch

††††††††††† Nominations were closed.Ellen Junn was elected

 

 

 

4.†† Treasurer

††††††††††† Nominees:††† Bob Emry

†††††††††††††††††††††††††††††††† David Fromson

††††††††††† Nominations were closed.Bob Emry was elected

 

5.†† First Member at Large

††††††††††† Nominees:††† Bill Meyer

†††††††††††††††††††††††††††††††† Joanne Gass

††††††††††† Nominations were closed.Joanne Gass was elected

 

6.†† Second Member at Large

††††††††††† Nominees:††† Scott Hewitt

†††††††††††††††††††††††††††††††† David Fromson

†††††††††††††††††††††††††††††††† Reyes Fidalgo

††††††††††† Nominations were closed.Reyes Fidalgo was elected

 

7.†† Third Member at Large

††††††††††† Nominees:††† Bill Meyer

†††††††††††††††††††††††††††††††† Scott Hewitt

†††††††††††††††††††††††††††††††† Nancy Fitch

††††††††††† Nominations were closed.Scott Hewitt was elected

 

VII.       UNFINISHED BUSINESS

Chair Bedell announced the Executive Committee will hold its first meeting Tuesday, May 31, 2005 at 11:30 a.m.

 

Chair Bedell on behalf of the Senate, thanked Senator Matz for all the work on the election committee and getting us through this very intricate process. He alerted the members that the Senate will have some conversations next year about how we define the electorate and when we define it.Chair Bedell also thanked the staff as well.

 

The meeting adjourned at 12:15 p.m.