ACADEMIC SENATE

 

ELECTORAL MEETING MINUTES

 

MAY 29, 2003

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


12:00 Noon1:00 P.M.                                                                    ACADEMIC SENATE CHAMBERS

Members Present:  Allen, Arkenberg, Bedell, Boyum, Buck, Cox, Emry, Erickson, Fromson, Gannon, Gass, Gilbert, Gordon, Guerin, Hagan, Hall, Hewitt, Junn, Kelly, Klassen, Kreiner, Meyer, Nanjundappa, Parker, Pasternack, Reisman, Rhoten, Rimmer, Russell, Rutemiller, Schroeder, Smith, Sutphen, Taulli, Tavakolian, Wolverton and Wong 

 

Members Absent:  Fitch, Jones, Michalopoulos, Rahmatian, Randall, Shapiro, and Vargas

 

I.              CALL TO ORDER

Chair Gilbert called the meeting to order at 12 noon.  Roll call was taken by Secretary Gannon.

 

II.            URGENT BUSINESS

It was m/s/p [Boyum/Junn] to amend the agenda for the Senate Electoral Meeting to include under Urgent Business ASD 03-69 Draft Electronic Email Policy.  Senator Boyum explained the Senate discussed this policy at the Senate Marathon meeting earlier and was very close to a vote, but technically this is a new Senate and new agenda, so it requires an amendment to the agenda and requires some reflection on the part, particularly the new Senators whether they are prepared to move forward on this.   

 

It was m/s/p [Guerin/Bedell] to amend the agenda to include receipt of the PRBC Annual Report.

 

III.          ANNOUNCEMENTS

None.

 

IV.         CHAIRS REPORT

None.

 

V.           CONSENT CALENDAR

It was m/s/p to approve the Consent Calendar:

 

CONFIRMATION OF ALTERNATES FOR CSU ACADEMIC SENATORS

 

For Vince Buck:                                        Jane Hall

For Bill Meyer:                                          Gerry Gannon

For Barry Pasternack:                               Lee Gilbert

 

NOMINEE TO STANDING COMMITTEES

 

UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE  Terms:  Three 2-year

Nominees:      Richard Wiseman (COMM); Diane Clemens-Knott (CNSM); Heather Battaly (HSS)

Continuing:     John Erickson (CBE); Steve Walk (HDCS); Don Matthewson (HSS);

                     Ernie Solheid (CNSM);

 

GENERAL EDUCATION COMMITTEE  Terms:  Four 2-year

Nominees:      Robert Emry (COMM); Pat Szeszulskli (HDCS); Dorota Huizinga (ECS); John Bock (HSS)

Continuing:     John Koegel (ARTS); Steven Davis (CNSM); Paul Levesque (HSS)

 

GRADUATE EDUCATION COMMITTEE  Terms:  Four 2-year

Nominees:      Katherine Powers (ARTS); Maqsood Chaudhry (ECS); Shari McMahan (HDCS); Susan Jacobsen (HSS)

Continuing:     David DeVries (COMM); Jochen Burgtorf (HSS); Amybeth Cohen (CNSM)

 

PLANNING, RESOURCE, BUDGET COMMITTEE  Terms:  Five 2-year; One 1-year

Nominees:      David Falconer (ECS); Renae Bredin (HSS); James Woodward (At-Lg); Diane Witmer (COMM) 1-yr; Vikki Costa (HDCS); Pending (Library)

Continuing:     Susan Hallman (ARTS); Mark Stohs (CBE); Mark Shapiro (CNSM); Wayne Hobson

 

ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE  Terms:  Three 2-year

Nominees:      Vic Brajer (CBE); Maijian Qian (CNSM); Melinda Blackman (HSS)

Continuing:     Tony Rimmer (COMM); Kristi Kanel (HDCS); Carleen Ibrahim (HSS);

 

ELECTIONS COMMITTEE  Terms:  Three 2-year, One 1-year

Nominees:      Ann Sheffield (ARTS); Robert Mead (CBE); Doug Liverpool (Student Affairs)

Continuing:     Irene Matz (COMM); Kim Norman (HDCS)

 

FACULTY AFFAIRS COMMITTEE  Terms:  Three 2-year

Nominees:      Rhonda Allen (HSS); Jane Hipolito (HSS); Natalie Fousekis (HDCS)

Continuing:     Janet Peterson (HDCS); Farouk Abdelwahed (CBE); Pat Bril (LIB)

 

FACULTY DEVELOPMENT CENTER BOARD  Terms:  Four 2-year; Two 1-year

Nominees:      Neil Granitz (CBE); John Hickok (Library); Pending (ECS); Pending (HDCS);

                     Pending (CNSM); Pending (HSS)

Continuing:     Reyes Fidalgo (HSS); Joe Arnold (ARTS); Gail Love (COMM)

 

INFORMATION TECHNOLOGY COMMITTEE   Terms:  Four 2-year

Nominees:      Thomas Clanin (COMM); Sandra Sutphen (HSS); Oscar Aurelio (CNSM); Charles Grieb (ARTS)

Continuing:     Pramod Pandya (CBE); Bin Cong (ECS); Joyce Lee (HDCS); Margaret Hogarth (LIB)

 

INTERNATIONAL EDUCATION COMMITTEE   Terms:  Three 2-year; One 1-year

Nominees:      Zena Pearlstone (ARTS); Brady Rhodes (CNSM), Cora Granata (HSS); Denise Stanley (CBE) 1-yr

Continuing:     Jeff Kottler (HDCS); Mary Kay Crouch (HSS)

 

LIBRARY COMMITTEE  Terms:  Four 2-year

Nominees:      Nashat Saweris (CNSM); Betty Chavis (CBE); Lynda Randall (HDCS); Pending

Continuing:     Svetlana Efremova-Reed (ARTS); Jeff Kuo (ECS); Shari Starrett (HSS);

                      Kevin Meehan (HSS)

 

STUDENT ACADEMIC LIFE COMMITTEE  Terms:  Three 2-year

Nominees:      Karen Perell (HDCS); Barbara Gonzalez (CNSM); Teresa Crawford (HDCS)

Continuing:     Dana Loewy (CBE); Bridget Driscoll (HDCS); Jeanine Congalton (COMM)

 

 

VI.         ELECTIONS

A.   2003-2004 Executive Committee

1.   Chair

      Nominee:  Senator Lee Gilbert

      Nominations were closed.  Senator Lee Gilbert was elected.

 

2.   Vice Chair

      Nominee:  Senator Jack Bedell

      Nominations were closed.  Senator Jack Bedell was elected.

 

3.   Secretary

      Nominees:  Senators Barry Pasternack and Diana Guerin

      Nominations were closed.  Senator Diana Guerin was elected.

 

4.   Treasurer

      Nominees:  Senators David Fromson and David Wong

      Nominations were closed.  Senator David Wong was elected.

 

5.   First Member at Large

      Nominees:  Senators David Fromson, Jane Hall, Gerald Gannon, Bill Meyer and Jesa Kreiner

      Nominations were closed.   Senator Jane Hall was elected.

 

6.   Second Member at Large

      Nominees:  Senators David Fromson, Bill Meyer and Gerald Gannon

      Nominations were closed.    Senator David Fromson was elected.

 

7.   Third Member at Large

      Nominees:  Senators Bill Meyer, Barry Pasternack, Sandra Sutphen and Gerald Gannon

      Nominations were closed.  Senator Gerald Gannon was elected.

 

Senator Tavakolian called attention to the fact that the Senate had violated their own rule.  A candidate must receive 50 percent of the votes cast.  Senators re-voted for the three members-at- large seats.   

 

During the balloting, Senator Sutphen presented a brief year-end PRBC report and noted the committee had moved toward a more “full disclosure” budget model similar to that used at CSU, Sacramento.  Motion passed to accept the PRBC Report.  Senator Sutphen concluded her report and was thanked by the Senate.

 

Senator Pasternack presented the Faculty Flow Report.  He explained the focus of the committee was to look at what was important in terms of recruiting success, retention, and retirement planning.  The committee also addressed two additional issues:  1) trying to estimate future hiring needs over next 8-10 years; and 2) developing a financial model for how much could be saved in terms of retirement and whether those monies could then be used for recruiting or salary savings.  System success rate has ranged around 75 percent over the last few years; however, individual success rate by campus has varied and success rate in disciplines also varied.

 

Senator Pasternack concluded his report and was thanked by the Senate.  Senate returned to document ASD 03-60 Draft Electronic Email for further discussion. 

 

It was m/s and accepted as a friendly amendment [Guerin/Nanjundappa] lines 36-38 on page 3, to move the paragraph to page 4 under g to read “Under these conditions, account holders agree to provide copies of electronic mail generated from an account regardless of whether the electronic mail is stored on a computer owned or leased by the university.”  

 

It was m/s/p [Wolverton/Buck] a substitute amendment line 37 on page 3, to change an account to read “a university account.” 

 

It was m/s and accepted as a friendly amendment [Buck/Reisman] on page 4, under g. to delete the word agree and insert “should be aware that by law they may be required.”

 

It was m/s/p [Rutemiller/Bedell] to call the question.

 

Motion passed unanimously to approve document ASD 03-69 as amended. 

 

The meeting adjourned at 1:05 p.m.