Guest Artist Series

Guest artists working with dance program students.

CSU, Fullerton's Dance Program's Guest Artist Series allows our dancers to receive guidance and inspiration from performers from companies such as Baryshnikov's White Oak Project, Alvin Ailey Dance Company, Erick Hawkins Dance Company, Martha Graham Company, Merce Cunningham, Lar Lubovitch, Meredith Monk, Netherlands Dance Theatre, Frankfurt Ballet, and American Ballet Theatre. Below is a list of Guest Artists who have shared their teaching and /or choreography with our students.

California State University, Fullerton is also proud to annually host the Limón West Coast Summer Workshop, Dancing as a Creative Act, on our campus each June. The workshop continues to be a huge success, bringing together students from across the country, Mexico, Canada, Europe, and Asia. As a leading international force in contemporary dance, the Limón Dance Company electrifies the world with its dynamic dancing and passionate choreography that includes both American classics and vibrant new visions. The Limón Dance Company Summer Workshop draws on this rich heritage by providing students with inspiring instruction from master teachers who are award-winning artists. This workshop continues to offer Southern California dance students and the dance community an opportunity to work closely with a truly important member of the American dance fabric.

For more information contact Debra Noble or visit the Limón websiteOpens in new window .

2020/2021
Natasha Diamond-Walker, Soloist Martha Graham Dance Company
Bill Purdich: Executive Director of The EDGE, Celebrity coach, Performer La La Land 
Charlotte Griffin, Artistic Director Griffin Dance
Sokolow Dance Theatre, NYC
Marlene Pena Artistic Director Ballet Folkloric 
Mercedes Ibarra, Flamenco Artist
Kristi Licera, alumnus, Dance Writer/Editor and Performer, Chicago, IL
Heidi Latsky, Artistic Director Latsky Dance, NYC
Monternez Rezell Hip Hop Artist/Director Chicago, IL
Clare Porter Text & Movement Choreographer, NYC
Earl Frederick Mosely Artistic Director Diversity of Dance, NYC
Tom Tsai Break Dance Artist
Nicole Clarke-Springer Artistic Director Deeply Rooted Dance Theatre, Chicago, IL
Fran Kirmser, B’way Producer, Emmy Award Winner, consultant, NYC

2019/2020
Bradley Beakes alumnus, member of Doug Varone and Dancers (NYC) 
Doug Varone Artistic Director of Doug Varone and Dancers (NYC) 
Amanda Cobb, (member of American Ballet Theatre and faculty at the ABT Gillespie School)
Bryn Cohn Artistic Director Bryn Cohn and Artists (NYC)
Irvin Manuel Gonzalex, Primera Generacion Dance
Rachel Berman, Paul Taylor Dance Company (NYC)
Charlotte Griffin (Artistic Director Griffin Dance)
Ezra Le Blank (Artistic Director of Bossy Flyer, CSU, Summer Arts-Pilobolous)
Kenneth Easter (San Francisco Ballet, Boston Ballet, Miami City Ballet, ABT and faculty at the ABT Gillespie School)
Luc De Lairesse, (professional ballet dancer and Ballet Master for leading International Dance Companies)

2018/2019
Sharmila Mitra Dance Alumnus Director Core Arts Studio
Steven Hyde, Royal Winnipeg Ballet (Canada) and American Ballet Theater (NY).  
Liberty Harris, Dance Kaleidoscope (IN) rehearsal director for the company 
Veronika Part, Principal Dancer with American Ballet Theater (NY) and international guest artist
Jean-Philippe Malaty, Artistic Director of Aspen Santa Fe Ballet (CO)
Luc De Lairesse, currently international guest teacher
Gary Joyce, American Ballet Theater II (NY), Nevada Dance Theatre (NV), Kiel ballet and National ballet of Munich (Germany)
Rebecca Levey Artistic Director of Jacksonville Dance Theatre (FL)
Alexsandra Meijer, principal dancer with Ballet San Jose (CA)
Amy Macon, American Ballet Theatre certified teacher.
Johnathan Bryant MOMIX, Invertigo Dance Theatre 
Colin Connor (Artistic Director Limon Company, NYC)
Bradley Beakes alumnus, member of Doug Varone and Dancers (NYC) 
Kellen Stancil program alumnus and Dance Captain for Lion King Broadway production (NYC)
Jonathon Kim program alumnus and member Repertory Dance Theatre (Utah)
Mia Munroe Gyrokinesis

2017/2018
Keith Johnson Artistic Director Keith Johnson and Dancers 
Kristi Licera Dance Alumnus and dance writer (Chicago)
Lynn Simonson (Director/Creator Simonson Technique) 
Leslie Scott Artistic Director BODYART
Amy Diane Morrow: Gaga Movement Language

2016/2017
Sharmila Mitra, Dance Alum and Director of Core Arts Studio
Daniel Jaber, Australian Dance Theatre
Sarah Houspian Dance Alumnus member of Battery Dance Company (NYC)
Mike Esperanza Artistic Director BARE Dance Company (NYC)
Don Martin Guest Residency
Cynthia Rierester Horton Residency 
Bryn Cohn Artistic Director Bryn Cohn and Artists (NYC)
Dayton Contemporary Dance Company (Ohio)
Robert Pulido Dance Alumnus, member of Dayton Contemporary Dance Company
Carol Mead, Martha Graham Dance Company and Nikolais Lewis Dance Company

2015/2016
Bryn Cohan (Artistic Director Bryn Cohan and Artists, NYC)
Nancy Colahan (Lar Lubavitch,  Baryshnikov’s White Oak , NYC)
Colin Connor (Artistic Director Limon Company, NYC)
Jennifer Muller (Artistic Director Jennifer Muller /The Works, NYC)
Mike Esperanza (Artistic Director BARE, NYC)
Donald McKayle (Artistic Director, Dance Etude)
Cynthia Rierester (Horton Specialist)
Eric Rivera (Ballet Hispanico)
Brad Beakes (Ririe-Woodbury Company, Salt Lake City, UT)
Alaine Haubert (Principal of American Ballet Theatre William J. Gillespie School at The Segerstrom Center for the Arts & former ABT Ballet Mistress)

2014/2015
Lionel Popkin & Dancers (former Trisha Brown Company Member)
Colin Connor (International Choreographer, former Limon Company Soloist)
Josh Romero (Fuse Dance Co. Artistic Director)
Mike Esperanza (BARE Dance Co. Artistic Director)
Nancy Colahan (Soloist with Lar Lubovitch, Baryshinikov’s White Oak Project)
Clint Lutes (Lucky Trimmer International Dance Festival Founder)

2013/2014
Jonathon Fredrickson (Hubbard Street Dance Chicago)
Sumi Clements (Co-Director, Summation Dance Company, NYC)
Taryn Vander Hoop (Co-Director, Summation Dance Company, NYC)
Jessica Kondrath (Artistic Director,The Movement)

2012/2013
Daniel Charon (Doug Varone and Dancers)
Natalie Desch  (Doug Varone and Dancers)
Stephanie Powers (Alvin Ailey)
Colin Connor (Limón Dance Company)
Joshua Romero (Fuse Dance Company, Artistic Director)

2011/2012
Mike Esperanza (Bare Dance Company, Artistic Director)
Jeff Slayton (Merce Cunningham Dance Co.)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)
Fiona Lummis (Netherlands Dance Theatre)
Leslie Carothers (Joffery Ballet)
Sophie Monat (National Ballet of Portugal)
Michael Nickerson-Rossi (Nickerson-Rossi Dance Co. Artistic Director) 

2010/2011
Colin Connor (Limón Dance Company)
Sarah Swenson (Vox Dance Theatre, Artistic Director)
Garfield Lemonious (Dallas Black Dance Theatre)
Jeffrey Gerodias (Alvin Ailey)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)

2009/2010
Tadej Brdnik, (Martha Graham Company)
Nora Reynolds, (Bella Lewistky Company, Lar Lubovitch & Dancers)
Lionel Popkin (Trisha Brown Company)
Carolyn Hall (Bessie Awarded soloist NYC)
Melissa Gillespie, (Oni Dance, Artistic Director)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)
Marie de la Palme (Alvin Ailey, II)
Aspen Santa Fe Ballet  (Jean-Philippe Malaty, Executive Director)
Colin Connor (Limón Dance Company)
Sarah Swenson (Vox Dance Theatre, Artistic Director)
Robert Wood (Merce Cunningham Co., Martha Clarke)

2008/2009
Louis Kavouras (Erik Hawkins Co.)
Roxanne D'Orleans Juste, (Limón Dance Company, Associate Artistic Director)
Katherine Diamond (Limón Dance Company, Mark Morris Dance Company)
Marie de la Palme (Alvin Ailey)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)
Aspen Santa Fe Ballet  (Jean-Philippe Malaty, Executive Director) 
Gary Masters (San Jose Dance Theatre, Limon Dance Company)
Colin Connor (Limón Dance Company)

2007/2008
Rob Kitsos (Doug Elkins)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)
Damon Rago (Ririe-Woodbury, Tongue )
Viktor Kabaniaev (Leningrad State Ballet)
Risa Steinberg (Limón Dance Company)

2006/2007
Alice Condadina (Limón Dance Company)
Mike Esperanza (BARE Company, Artistic Director)
Damon Rago (Ririe-Woodbury, Tongue )
Viktor Kabaniaev (Leningrad State Ballet)
Roxanne D'Orleans Juste, (Limón Dance Company, Associate Artistic Director)

2005/2006
Bonnie Oda Homsey (Martha Graham)
Ruth Barnes (Merce Cunningham Company)
Donald McKayle
Jeffrey Gerodias (The Ailey Company)
Efren Corado (BARE Dance CO.)
Alaine Haubert (American Ballet Theatre)
Laura Green (Orange County Register Arts Critic) 

2004/2005
Laura Bleiburg (Dance Critic, Orange County Register)
Helen Picket (Ballet Frankfurt, under William Forsythe)
Sara Wookey
Lorin Johnson (American Ballet Theatre)
Glen Eddy (Netherlands Dance Theatre)

2003/2004
Larry Rosenberg (Feld Ballet, Artistic Director Anaheim Ballet)
Donald Mckayle
Albert Reid (Merce Cunningham Co.)
Ruth Barnes (Merce Cunningham)
Nancy Colahan (Lar Lubavitch Co. and Baryishnikov's White Oak)
Louis Kavouras (Erik Hawkins Co.)

2002/2003
Janis Brenner, NYC
Island Moving Company, Rhode Island
Fiona Loomis and Glen Eddy, (Netherlands Dance Theatre)
Bonnie Oda Homsey, Martha Graham Company
Stanley Holden
Gabrielle Brown, (American Ballet Theatre)

 

back to top

This site is maintained by College of the Arts.

Last Published 7/22/21

To report problems or comments with this site, please contact jbussell@fullerton.edu.
© California State University, Fullerton. All Rights Reserved.

Web Accessibility

CSUF is committed to ensuring equal accessibility to our users. Let us know about any accessibility problems you encounter using this website.
We'll do our best to improve things and get you the information you need.

Version_4.8